Belgrad’ı yeni ziyaret edecek olanlardansanız ve belgrad gezi rehberi ne ihtiyacınız varsa, doğru sayfadasınız.

Yalnızca 360 kilometrekarelik alanı ile dünyanın oldukça küçük şehirlerinden birisi olan Belgrad, gece hayatının dolu dizgin yaşandığı, tarihi ve kendine has dokusu ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir şehir. Efsaneye göre, Sava nehrini bir kez gören ve bu nehrin suyundan bir kez içen, bu şehre mutlaka yeniden geri dönermiş. Hoş, bizce zaten Belgrad’ın tarihi dokusunu gören gezgin bir ruhun bu şehre geri dönmek istememesi işten bile değil. Belgrad’ı yeni ziyaret edecek olanlardansanız ve şehri görmeden önce basit bir ‘tour guide’ niteliğinde rehbere ihtiyacınız varsa, size yardımcı olabilecek bir belgrad gezi rehberi hazırladık.

En çok merak edilen 14 soruyla şehri beraber tanıyalım…

1-Belgrad Nerededir?

Belgrad, Balkan topraklarında yer almakla beraber, tam bir Avrupa şehri olarak yorumlanabilmektedir. Sırbistan’ın kuzeyinde yer alan ve aynı zamanda Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, son 20 yılda çok ciddi gelişme gösteren, gece hayatını sevenler ve özellikle Türk vatandaşları açısından değerlendirildiğinde vizesiz olarak ziyaret edilebilecek şehirler arasında bulunmaktadır.

Sava ve Tuna nehirlerinin iki yakasının arasında kurulmuş olan, oldukça verimli topraklara sahip olan Belgrad, tarih boyunca çok ciddi savaşlar görmüş, birçok topluluk tarafından yönetilmiş, Avrupa’nın en eski toprak parçaları arasında değerlendirilebilmektedir. Sırbistan 7 milyon nüfusa sahip küçük bir ülke olmak üzere, yalnızca Belgrad, 360 metrekarelik alanda 2 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Yaz kış turizmin son sürat yaşandığı Belgrad, tahmin edilebileceği gibi, özellikle son 10 yılda gelirini turizmden kazanan ülkeler arasında yer alıyor.

Belgrad Nerede Diyenler İçin

Sırbistan’dan daha fazla bilinen Belgrad, ülkemizde de İstanbul’da bir bölgeye adını vermiş durumda. 1. Dünya Savaşı sırasında da defalarca kez işgal edilmiş ve Yugoslavya Federal Devleti’nin başkenti olmuş olan Belgrad, Yugoslavya’nın dağılmasının ardından 2006 yılında Sırbistan Devleti’nin başkenti olmuştur. Belgrad ismi Sırpça’da Beograd, yani Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. Ülkeyi ziyaret ettiğinizde aslında artık çok da ‘beyaz şehir’ olmadığını görebilirsiniz. Bununla beraber, “Stari Grad” (old town-eski şehir) bölgesinde halen irili ufaklı birçok yıkıntı ve beyaz mimari örnekleri görebilmek mümkündür.

2- Belgrad’a Nasıl Gidilir?

 Schengen Vizeniz Varsa :

‘Belgrad’a nasıl gidilir?’ sorusu hiç kuşkusuz ki pek çok kişinin en çok sorduğu soruların arasında yer alıyor. Bununla beraber, Belgrad’a pek çok yol ile gidebilmek mümkündür. Belgrad’a gidiş için tercih edilebilecek yolların başında gelmektedir. Özellikle uçak korkunuz varsa, bu yolu tercih edebilirsiniz. İstanbul Esenler Otogarı’ndan her gün Belgrad’a otobüs kalkıyor. Alpar Turizm, bu konuda bilinen markalar arasında yer almaktadır.

Bunun yanı sıra kendi aracınız ile de Belgrad’a gidebilirsiniz. Ancak Bulgaristan üzerinden gidildiği için Schengen vizeniz ya da transit vizeniz olması gerekiyor. Bu vizeye sahip değilseniz karayolunu kullanmanız mümkün olmuyor.

Belgrad’a gitmek için tercih edebileceğiniz yollardan bir tanesi de tren yolu. Ancak doğrudan İstanbul Belgrad arasında bir hat bulunmadığnıdan ötürü, öncelikle İstanbul Sofya trenine binmeniz gerekiyor. Daha sonra Sofya ve Belgrad arasındaki hattı kullanarak, Cumhuriyet Meydanı’na oldukça yakın olan tren istasyonunda inmek mümkün. Ancak tren ile gelmek isterseniz, yine Bulgaristan üzerinden Belgrad’a geleceğiniz için bu yöntemde de Schengen vizenizin olması şart.

Schengen Vizen Yoksa:

Havayolunu kullanarak Sırbistan’a gitmek ise en avantajlısı. 1 saat 30 dakikalık bir süre zarfı içerisinde İstanbul’dan Belgrad’a ulaşabilmek mümkündür. Air Serbia, Atlas Global ve Pegasus Belgrad’a sefer düzenleyen firmalar arasında yer alıyor. Bununla beraber, Turkish Airlines aracılığı ile de İstanbul’dan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na doğrudan ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Ayrıca bu yöntemi tercih etmeniz durumunda Belgrad’a vizesiz bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür. Belgrad’a çeşitli firmalar aracılığı ile her gün birçok seferin bulunduğunu söyleyebiliriz.

3- Hangi Dil Konuşulur ? 

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti olmakla beraber, tahmin edilebileceği üzere bölgenin resmi dili Sırpça’dır. Ancak bölgede çok sayıda Hırvat ve Boşnak yaşadığı için bu dilleri de legal olmayan yollar ile duyabilmek mümkündür. (Sırp hükümeti tarafından Sırpça dışında bir dil kullanılması yasaklanmıştır 🙂 ) Sadece bu örnekten yola çıkarak Sırpların zaman zaman milliyetçi olabileceklerini söylemek mümkündür. Demem o ki siz siz olun, güzelim şehirde ki sınırlı günlerinizi bu tartışmalarla heba etmeyin 🙂

Sırpça-Bunları Öğrenmeden Gelmeyin ..:)

Özellikle yaz aylarında adeta bir turist çılgınlığı yaşandığından ve Sırbistan turizm ve gece hayatı seçenekleri ile ön plana çıktığından ötürü İngilizce konuşan kişi sayısının hiç de az olmadığını söylemek mümkündür. Muhtemelen bölgede İngilizce konusunda sıkıntı yaşamazsınız. İlkokul çağlarından itibaren İngilizce eğitim verilmekle beraber, Sırplar genel olarak İngilizce konuşabilir.

4- Sırbistan Para Birimi

Sırbistan’ın yerel para birimi Sırp Dinarı olarak isimlendirilmekle beraber, paraların üstünde genelde ülkenin ünlü bilim adamlarından Nikola Tesla’yı görürsünüz. Aynı şahsiyet Belgrad’ın havalimanı olan Nikola Tesla Havalimanı’na da isim vermektedir. 1 Sırp Dinarı’nın 0.052 TL olduğunu söyleyebiliriz. (2018 Kasım itibari ile). 100 Sırp Dinarı, 5.22 TL etmektedir. Bölgeye Türk Lirası ile giderseniz nispeten sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çarşı bölgesinde Türk Lirası çeviren birkaç yer olmakla beraber, özellikle havalimanında Türk Lirası çevrilmiyor. Bu sebepten ötürü yanınızda Euro bulundurmanız en mantıklı tercih. Ayrıca bir öneri getirmek gerekirse, Nikola Tesla Havalimanı’nda para değiştirmeniz gerektiğinde yalnızca şehir merkezine ulaşabilmek için 10 Euro kadar değiştirmenizi öneririz. Havalimanında kurlar, her şehirde olduğu gibi çarşıya göre çok daha düşük.

Güncel Sırbistan’da Kullanılan Kağıt ve Bozuk Paralar

Euro Sırbistan’da pek çok yerde geçmekle beraber, Dolar nispeten daha az kullanılıyor. Bu durumun en büyük etkeni, tahmin edildiği gibi Sırbistan’ın Avrupa’ya olan yakınlığı. Vize konusunda sıkıntı yaratmayan bir ülke olduğu için, Avrupa’dan da çok sayıda misafir her yıl Sırbistan’ı ziyaret ediyor. Sırbistan’da belirli noktalarda kredi kartı kullanımı da yaygın. Ancak özellikle yurt dışında para çekmeye çalışırsanız, biraz yüksek komisyon ödeyeceğinizi söylemek gerekiyor. Bununla beraber, eğer kredi kartı kullanmak isterseniz, bankanızı arayarak ekstrenizi Euro’ya çevirmek istediğinizi söylemeyi unutmayın. Aksi halde döviz kurundan kaynaklı olarak bir fark meydana geliyor, bunu ödemek zorunda kalırsınız.

5- Belgrad Pahalı Bir Şehir Mi?

Belgrad’ın pahalı bir şehir olup olmadığı uzun zamandır pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Şehri ziyaret edecek olan turistler için elbette önemli olan faktörler arasında o şehrin ne denli pahalı olduğu yer alıyor. Belgrad, Sırbistan’ın diğer şehirleri ile kıyaslandığında, özellikle son 5 yılda %30 çok daha pahalı bir şehir. Ancak Avrupa Birliği’ne dahil olmadığı ve kendi para birimini kullanıyor olmasından ötürü, Avrupa seyahatlerine kıyasla çok daha uygun bir bütçe ile Belgrad’da vakit geçirebilmeniz mümkün.

Bütçemiz Ne olmalı?

Belgrad’a giderken ne kadar büyük bir bütçe gerekeceği, size ve şehirde ne yapmak istediğinize bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. ‘Orta bütçeli bir turist olarak gezeyim, her gün lüks restoranlarda yemek yemeyeyim, yalnızca bir öğün lükse kaçayım, otel konusunda da çok konservatif değilim’ diyen gezginlerdenseniz, size günlük 30 Euro yeterli olacaktır. Özellikle İnterrail yapan ve bahsetmiş olduğumuz günlük bütçenin neredeyse yarı fiyatına da Belgrad’ı gezen çok sayıda kişi olduğunu biliyoruz. Ancak bu turistik bir geziden ne beklediğinize bağlı. Bizce bunun için istasyonda uyumaya gerek yok, çünkü Belgrad zaten uygun bir ülke.

Günlük alışverişlerinizi marketlerden yapabilir, Balkanlar genelinde çok yaygın olan Pekara’lardan enfes bir ‘burek’ olarak kahvaltınızı yapabilirsiniz. Envai çeşit börek Sırbistan’da çok tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor.

6- Vize Gerekiyor mu? 

Gönlünde gezme arzusu bulunan ve bunun için de Sırbistan’ı gözüne kestirmiş olan pek çok kişinin sıklıkla sorduğu soruların başında Belgrad vize gerekiyor mu?’ sorusu yer almaktadır. Belgrad, Sırbistan’da yer almakla beraber, Sırbistan şu anda Türkiye’den vize istemiyor. Hatta gidiş dönüş biletinizin doğrudan Belgrad’dan olması durumunda, şehre adeta İstanbul’dan Ankara’ya giriyormuşçasına gitmeniz mümkündür. Pasaport kontrolünde de genelde çok fazla soru sorulmamakla beraber, yine de yanınızda şehrin haritasını, kalacağınız yerin Booking ya da hangi site aracılığı ile rezervasyon yaptıysanız çıktı bilgilerinizi ve görevliye mutlaka geri döneceğinizi ispatlamak üzere geri dönüş biletinizin çıktısını almanız yeterli olacaktır.

Vizesiz Belgrad!!

Bilet Alırken Dikkat :

Yine pek çok kişi tarafından merak edilen detaylardan bir tanesi de ‘tek yön bilet uyarısı’ olacaktır. Bu ne demek diye soranlar için konuyu ele almak isteriz. Özellikle birkaç yıldır, Pegasus’un ya da Türk Hava Yolları’nın internet sitesinden online olarak bilet almak isteyenler, gidiş dönüşü farklı ülkelerden yapmaları durumunda ‘ Bu sefer için tek yön bilet düzenlemez’ şeklinde bir uyarı alıyorlar. Makedonya, Sırbistan ve Özellikle Kosova için düzenlenen bu uyarı oldukça önemli. Balkanlar genellikle bir bütün halinde gezildiği için, pek çok gezginin ya da turistin rotası, Sırbistan’dan başlayıp Makedonya’da bitebiliyor. Hal böyle olunca gidiş ve dönüş biletleri, farklı ülkelerden oluyor.

Sırbistan bu konuda nadiren de olsa sorun yaşatan ülkeler arasında yer alıyor. İnternette pek çok blogtan da görebileceğiniz gibi, giriş çıkış biletlerinin farklı ülkelerden olması durumunda sorun yaşayabilmeniz olası. Ancak bu konuda hiç sorun yaşamayan pek çok kişinin de olduğunu söylemek mümkün. Bu süreçte işiniz pasaport memurunun inisiyatifine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Pasaport Kontrolü :

Belgrad’a giriş sırasında -nadiren de olsa- pasaport memuru ile sıkıntı yaşamanız durumunda soğukkanlılığınızı korumanız oldukça önemli. Sorduğu sorulara sakin ve kendinizden emin bir şekilde cevap vermek bu konuda oldukça etkili olacaktır. Rutin uygulamalardan birisi olarak aranmanıza karar verildiyse, bu süreçte de sakin olmalı ve geldiğiniz hava yolunda çalışan bir görevli ile konuşmak istediğinizi söyleyin. Belgrad Pegasus Hava Yolları’nın oldukça aktif olduğu bir şirket. Bu konuda size mutlaka yardımcı olacaklardır. Bu süreç son derece uç bir örnek olmakla beraber, turizm ile büyüyen Sırbistan genelde yolculara sıkıntı çıkarmamaktadır.

Pasaportunuzda Kosova damgası bulunması ise Sırbistan’a girişte en çok sorun yaşayacağınız konuların başında geliyor. Kısa bir zaman önce Sırbistan’dan kopan ve ayrı bir ülke olan Kosova, Sırbistan’ın tanımadığı -muhtemelen; uzun bir süre de tanımayacağı- ülkeler arasında yer alıyor. Pasaportunuzda Kosova damgasının bulunması, bu sebepten ötürü size sorun çıkaracaktır. Dolayısı ile bir Balkan turu planladıysanız, Kosova ve Sırbistan’a aynı zaman dilimi içerisinde gitmeyi planlıyorsanız, Sırbistan seyahatinizin Kosova’dan önce olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra daha önce Kosova’yı ziyaret ettiyseniz pasaportunuzu değiştirerek Sırbistan’a girmenizi öneririz. Pasaportunuzu değiştirmeden Kosova damgası ile Sırbistan’a girmeyi denemeniz de mümkün elbette, ancak bu süreçte bol bol duaya ihtiyacınız var 🙂

7- Sırplar nasıllar? 

Belgrad gezi rehberi yazısını hazırlamamızın en önemli nedenlerinden biri bu soruya cevap vermekti aslında. Bir ülkeyi ziyaret ederken, en çok önemsediğimiz konuların başında elbette ülkenin insanlarının bize olan yaklaşımları yer alıyor. Çünkü, çok basit bir ifade ile kimse sevilmediği bir yere gitmek istemez. Sırbistan ve Türkiye çok fazla ortak tarihi geçmişe sahip olan iki ülke olarak yorumlanabilir. Uzun bir zaman Osmanlı’ya bağlı olarak yaşayan Sırbistan, bağımsızlığını Osmanlı’dan oldukça zor bir şekilde alabilmiş. Hatta içten içe Türklere de kızgın olabildiklerini söylemek mümkün. Ancak özellikle son 20 yılda Belgrad’ın turistik olarak son derece gelişme göstermesi ve Sırbistan’ı en çok ziyaret eden etnik grubun Türkler olması, bu algıyı kıran unsurlar arasında yer alıyor. Sırplar pek çok kişi tarafından soğuk -bizce de öyle olabilir- bir millet olsa da aslında oldukça misafirperverler. Aşırı uçlarda yaşayan bir Sırp milliyetçisine denk gelmezseniz –ki muhtemelen gelmezsiniz- oldukça eğlenceli ve dolu dolu bir tatil geçirebilmek mümkün.

Bununla beraber Sırplar kesinlikle eğlenmeyi çok çok iyi bilen milletler arasında yer alıyor. Dünyanın eğlence merkezi olarak yorumlanan ve PR’ı son derece iyi yapılan İbiza’dan bile daha aktif bir gece hayatı olduğunu söyleyebileceğimiz Belgrad, onlarca etnik grubun kaynaştığı, farklı dillerin bir araya geldiği, sabahların olmadığı şehirler arasında yer alıyor. Yaz kış açık olan mekanları, uygun fiyatlı gece kulüpleri ile eğlenmeyi seven birçok insan ile bir araya gelmeniz mümkündür.

8- Belgrad’a Neden Gitmeli?

Belgrad’a neden gitmeli sorusu, aslında ne beklediğinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Adeta küçük bir İstanbul olarak yorumlayabileceğimiz Belgrad, öncelikle son derece ucuz. Sırbistan Türklere vize uygulamadığı için rahat bir şekilde girebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor.

2016-2017 Yıllarında Sırbistan’a Gelen Turist Sayıları

Gece hayatı dillere destan olmakla beraber, tarihi dokusu itibari ile de kendinizden çok fazla şey bulabileceğiniz, Türkler ile tarihin pek çok noktasında kesişmiş şehirlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Stari Grad’da eski evler, tarihi dokuyu ve bohem Sırp stilinin en nadide örneklerini görebilirken, Kalemegdan Parkının etrafında onlarca farklı gece kulübünü bir arada görmek mümkün. Eğlenmeyi ancak aynı anda huzuru da bulmayı istiyorsanız, Sırbistan sizin için son derece uygun seçeneklerden birisi olabilmektedir.

9- Belgrad’a Ne Zaman Gitmeli?

Belgrad, yaz kış gönül rahatlığı ile ziyaret edilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Bununla beraber şehrin yaz aylarında çok yoğun bir turist akını gördüğünü de söylemek gerekiyor. Özellikle yaz aylarında hem yerli hem de yabancı onlarca turiste kısa süre ile ev sahipliği yapan Belgrad, Ada Ciganlija ve çevresinde denize girmeye de olanak sağlıyor. Bununla beraber, Balkanların soğuğu gerçekten soğuk. Eğer Sırbistan’a kış aylarında gelecekseniz, atkınızı ve kabanlarınızı getirmeyi unutmayın.

Belgrad Aylara Göre Hava Sıcaklığı Ortalamaları

Kış ayında Sırbistan’a gelmeyi düşünüyorsanız, birçok mekanın açık olduğunu ve gönül rahatlığı ile eğlenebileceğinizin altını çizmek gerekiyor. Hafta içleri nispeten daha boş olan gece kulüpleri, hafta sonları aynı yaz ayları gibi son derece dolu olabiliyor.

Ancak Belgrad’a gitmek için en uygun zaman bizce sonbahar ve ilkbahar ayları. Yazın sıcağını ve tıklım tıkış insan selini görmek istemiyorsanız, nispeten kafanız huzur dolu bir tatil planladı iseniz ve en önemlisi de kışın dondurucu soğuğu ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, Belgrad’ a sonbahar ya da ilkbahar aylarında gitmenizi öneririz.

10- Belgrad Gece Hayatı?

Neden Belgrad Gece Hayatı ?

Belgrad gezi rehberi yazısı hazırlayıpta gece hayatı na değinmemek olmaz.. Pek çok kişinin Belgrad’ı ziyaret etmesindeki en önemli etken hiç kuşkusuz ki gece hayatı. Her mevsimde ve her gün oldukça işlek olan Belgrad gece kulüpleri, doyasıya eğlenebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor. Sırplar, eğlenmeyi oldukça seven bir millet.  Akşam vakitleri caddeler boşaldıktan kaybolan kalabalığı gece kulüplerinde görebilmek mümkün. Özellikle akşam iş çıkışları kafa dinlemek ve doyasıya eğlenmek için birçok kişinin gece kulüplerini tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Gece hayatına düşkünseniz, özellikle Cumartesi gecelerinin adeta bir ‘Kutsal Cumartesi’ye’ dönüştüğünü söyleyebilmek mümkün. Tamamen müzik zevklerinize uygun olarak istediğiniz gece kulübüne gidebilir ve eğlenmenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Sırp stili eğlence olarak yorumlayabileceğimiz gece kulüplerin şehrin her yanına dağılmış durumda. Eğlencenin sabahın erken saatlerine kadar sürdüğü, insanların doyasıya eğlenip birbirleri ile kaynaştığı ve en önemlisi de gerçekten ucuz olan gece kulüpleri, Belgrad’ı Belgrad yapanlardan yalnızca bir tanesi. Yaz kış açık olan gece kulüpleri ile Belgrad, Avrupa’nın en pahalı gece kulüplerine meydan okuyor.  Özellikle son 10 yılda oldukça gelişen ve eğlencenin yeni merkezi olarak karşımıza güzelim şehre gidiyorsanız, o meşhur belgrad gece hayatı nı mutlaka deneyin deriz. Ayrıca gece hayatı konusunda uzman olduğumuzu biliyor musunuz?-şuandan itibaren biliyorsunuz. Yardımcı olabileceğimiz programları göz atmayı unutmayın derim… 🙂 Vip Gece Kulübü Programı

Belgrad Gece Hayatı – Tilt Gece Kulübü 2015 (Şuan ki İsmi Freestyler Winter Stage)

Kulüplere Rezervasyon Şart :

Belgrad gece hayatı denildiğinde mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de bu şehirde kaliteli gece kulüplerine rezervasyonsuz girilmemesi. Aslında Türkiye’den farklı olarak bu oldukça iyi bir özellik. Sırbistan genel hatları itibari ile gece kulüplerinde insanların doyasıya eğlendiği ve kimsenin birbirini rahatsız etmediği ülkeler arasında yer alıyor. Avrupai yaşam tarzından nispeten uzak olsa da kendine has tarzı ve yaşamı ile Belgrad insanları, bu mekanlarda çılgınlar gibi eğleniyor. Gece kulüpleri kimi zaman sabah 7’ye kadar açık olarak hizmet veriyor. Gitmeden önce rezervasyon yaptırırsanız mekana girişte sorun yaşamazsınız. Bununla beraber bazı alternatif gece kulüpleri rezervasyon sistemi yerine bilet satışı yapıyor. Çok yakında bu tarz mekanlarla ilgili detaylı bir makale yayınlayacağız.

11- Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad’ı ziyaret edecekseniz, mutlaka yanıt bulmanız gereken sorulardan bir tanesi de nerede kalacağınız. Sırbistan’ın başkenti olan ve pek çok kişinin ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alan Belgrad, konaklama açısından da size birçok fırsat sunuyor. Farklı fiyat ve bölge seçenekleri ile onlarca otel, hostel ya da apart daireye kolay bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür. Belgrad’da kalacak bir yer bulmak için tercih edebileceğiniz internet siteleri arasında AirBNB ve Booking bulunmaktadır. Bunun dışında Belgrad’da kalacak bir yer bulmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz siteler arasında CoachSurfing de bulunmaktadır. Evlerin bulunduğu alana, niteliklerine ve büyüklüklerine göre günlüğü 20-30 Euro’dan başlayan fiyatlarla daire kiralayabilmek mümkündür.

Öğrenci Style Konaklama :

Ancak öğrenci iseniz ve daha uygun fiyatlardan konaklama yapmak istiyorsanız, bu konuda tercih edebileceğiniz hosteller bulunuyor. Ortalama olarak 5-6 Euro’ya çok yataklı hostellerde kalabilirsiniz. Öğrenci dostu olan bu yöntem, özellikle gezginlerin çokça tercih ettiği yöntemler arasında bulunmaktadır. Belgrad’da kalacak yer oldukça fazla olmasına karşın, özellikle kalacağınız yerin merkeze ya da en azından şehrin ana damarlarına yakın olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bu konuda Booking ve AirBnb gibi sitelerde evlerin konumlarını da incelemenizi öneririz.

Hangi Bölge, Ne Zaman Daha Avantajlı ?

Tabiki şehire geliş amacınıza ve zamana bağlı olarak konaklamanızın konumunu seçmenize yardımcı olacak bir kaç tüyo verebiliriz. Eğer yaz aylarında geliyor ve amacınız gezi&gece hayatı ise, Novi Beograd (yeni belgrad) Usce A.V.M yakınlarında otel veya apart daire bulmanız çok mantıklı olacaktır. Yine aynı amaçla kış aylarında geliyorsanız, Stari Grad Bölgesi’nden çok uzaklaşmamanız daha iyi olacaktır. Yaz aylarında gece kulüpleri Novi Beograd’da, kış aylarında ise Stari Grad’da Kalemegdan Park yakınlarında konumlanmıştır. Eğer fuar amaçlı geliyorsanız , Savski Venac Bölgesi çok daha mantıklı bir tercih gibi görünüyor.

12- Belgrad Güvenli mi?

Belgrad güvenli mi sorusu da yine bu bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için çokça sorulan sorular arasında yer alıyor. Balkanlar genel olarak kendi içerisinde oldukça geniş bir kültüre sahip olan, insanların eğlenmeyi bildiği ve kimsenin kimseye karışmadığı yerler olarak değerlendirilebilmektedir. Sırbistan’ı özellikle de Belgrad’ı aslında İstanbul’a benzetebilmek mümkündür. Sadece daha modern şartlar altında ve kıyafet konusunda özgür olduğunuz bir bölge olarak yorumlanabilir. Geceleri dışarıda dolaşırken kendinizi rahatsız hissetmez, gece kulüplerinde dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Hatta, Belgrad’da pek çok kişiyi şaşırtan unsurlardan bir tanesi de özellikle iç bölgelerde gece yatarken insanların kapılarını yaz aylarında kilitlemiyor oluşudur. Bir Türk olarak baktığınızda, şaşırtıcı ve oldukça riski bir durum 🙂

Bununla beraber, Sırbistan’a turist olarak gelecekseniz belirli detaylara da dikkat etmenizde fayda var. Çünkü bölge dünyanın pek çok yerinden insanı ağırlıyor. Hal böyle olunca özellikle hosteller ya da çeşitli kalacak yerlerde cüzdanınızı ve eşyalarınızı mutlaka kollamanız gerekiyor, hatta bu durum yalnızca Sırbistan’da değil, dünyanın genelinde böyle. Genel hatları ile incelediğimizde Belgrad’ın güvenli bir şehir olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kadın gezginlerin zorlanmadan gezdiği bölgelerden bir tanesi Belgrad’dır. Yıl içerisinde pek çok turisti ağırlayan Belgrad’da insanlar genellikle kaosa alışık değiller.

13- Belgrad’da Ne Yenilir? Ünlü Sırp Yemekleri…

Belki de yazımızın en güzel kısmı Belgrad’da ne yenilip ne içileceği olacak. Farklı tatlar denemeyi seviyorsanız, ancak alışılmışın çok da dışına çıkmak istemiyorsanız Belgrad size bu konuda onlarca farklı tadı denemenize imkan sağlayacak bölgeler arasında yer alıyor. Balkanların tamamına görebileceğiniz yemeklerin tamamı, Belgrad’da tadabileceğiniz yemekler. Sırpların kendilerine has bir damak tadı olmakla beraber, özellikle hamur işlerinde oldukça başarılı olduklarını söylemek mümkündür. Sırp yemeklerini, Sırpların yerel biralarını ve önemlisi de Belgrad’ın adeta sembolü olan Rakija’yı da mutlaka denemenizi öneririz. Sırp mutfağı aslında Türk mutfağına oldukça benziyor. Burek, Sırbistan’da sevilerek tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor. Hem uygun fiyatlı hem de oldukça lezzetli yiyecekler tatmak istiyorsanız, Belgrad tam da aradığınız noktalardan birisi olabilir. Proja, kendi ülkemizde de sıklıkla gördüğümüz mısır ekmeğinin Sırp versiyonu. Ancak sanırım Proja yapımında yeni bir teknik geliştirmiş, çünkü oldukça başarılı! Belgrad’a geliyorsanız, mutlaka bunu denemelisiniz.

Cevapci:

Sırpların yerel yemekleri demişken, Balkanlara gelip tatmadan gitmek istemeyeceğiniz bir diğer lezzet de cavapci. Cevapci ya da Cevapcici olarak adlandırılan bu yemek, aslında bizim Tekirdağ köftesine oldukça benziyor. Sadece çok -epey çok- daha büyük porsiyonlarda servis edilen, epey baharat ile tatlandırılmış ve ızgara ateşinde pişmiş olan bu köfteler, bir tabakta servis edildiğinde genelde 5 adet geliyor. Yanında proja, soğan ve yoğurt ile servis edilen Cevapci, mutlaka Sırpların en güzel yerel birası Jelen ile tüketilmeli.

Meşhurr Cevapı , Ayvar (kırmızı:)), Soğan,

Pleskavica:

Pleskavitsa, Balkanların ortak lezzetlerinden bir tanesi. Aslında hamburger köftesine oldukça benziyor. Ancak hamburger köftesinden hallice büyük. Çoğu zaman içerisinde peynir konularak pişiriliyor, ya da kıyma harcının içerisine mısır taneleri katıldıktan sonra kızartılabiliyor, oldukça başarılı, mutlaka tatmanız gerek.

Punjena Pjeskavica (kaşar doldurulmuş hamburger) no pork demeyi unutmayın!

Chopska:

Buraya dikkat! Vejetaryenseniz ya da salata tutkunuz varsa bu salatayı asla es geçmeyin derim! Chopska, namı diğer Şopska ya da Türk restoranlarındaki adı ile ‘Greek Salad’ (huh?????) şeklinde görebileceğiniz bu enfes salatayı tatmazsanız bizce gerçekten pişman olursunuz. Chopska aslında bildiğimiz çoban salatası, bizce en güzel örnekleri Makedonya’da yenir. Ancak Sırplar da bu konuda hiç fena değiller. Çoban salatasının üzerine rendelenmiş kaliteli bir peynir ile servis edilen Chopska, oldukça büyük porsiyonu ile sizleri doyurabilir. Tadın, tattırın! Yanında da ev yapımı bir Sırp şarabı açtırmayı unutmayın.

Chopska (Sopska) Salata

Sırbistan’da yemek konusunda zorlanabileceğiniz tek detay, sanırım yağı oldukça fazla kullanmaları olabilir. Özellikle Pekara’dan aldığınız enfes kıymalı burekleri yerken aşırı yağlı olduğunu fark edebilirsiniz. (Yağlı börekleri mideye löp löp indiren alkole de bu denli düşkün olan Sırp ablaların nasıl bu kadar ince belli kalabildiği sanırım bir tez konusu olabilir.)

14- Havalimanından Şehre Ulaşım?

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na iniş yaptığınızda şehre gitmek için önünüzde yaklaşık yarım saatlik bir mesafe bulunuyor. Birçok yöntem ile havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi: Yorulmadan doğrudan oteline gitmek isteyenlerin tercih edebileceği başlıca yollar arasında taksiler bulunuyor. Havalimanının hemen çıkışında taksiler bulunuyor. Taksici ile iyi bir pazarlık yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Nutmayın, Balkanlarda gerçekten her şey mümkün! Taksicilerin 50 Euro’dan açtığı pazarlığı 8 Euro’ya kapatma kabiliyetleri var. Tecrübe ile sabit! Ayıa, havaalanı çıkışında Taxi İnfo standından gideceğiniz adrese en uygun getirecek taksiyi bulmanıza yardımc oluyorlar. Taxi info standı ile bulduğunuz taksiler bölgeye göre sabit ücret tarifesiyle çalışıyorlar. Örnek olarak hava limanından Trg Republike’ye (Cumhuriyet Meydanı) 1800 dinar yani 15 euro bir ücretle gelebiliyorsunuz.

Taksi Alternatifleri :

Diğer bir seçenek otobüsler olabilir. Dış hatlardan gelip havalimanından çıkmadan merdivenlerden yukarı kata gidip havaalanı önündeki otobüs durağından 71-72 numaralı otobüslerle şehir merkezine gelebilmenizde mümkün. Otobüs şoföründen 150 dinara yani 1.20 euro ya şehir merkezine gelebilirsiniz. Bilet almanız tabiki zorunlu değil ama kontrolor(biletleri kontrol eden kişiler) bazı duraklarda otobüse binip kartlarınızı okutuyor. Eğer o ana kadar bilet kullanmadıysanız kişi başı 20 euro ceza ödüyorsunuz.

A1: A1 otobüsü havalimanından şehir merkezine gitmek için tercih edebileceğiniz taksiden daha avantajlı bir yol. Havalimanının hemen çıkışında solda yer alıyor. Bileti direkt şoförden 300 dinar (2.5 euro) ödeyerek temin ediyorsunuz, yarım saat içinde şehir merkezine varıyor. A1 otobüsleri diğer belediye otobüslerine göre çok daha uygun. Öncelikle A1 sadece havalimanı ve Slavia Square Arası sefer düzenliyor. Yani başka hiçbir durakta durmayarak hızlıca gidiyor ve otobüste bavullarınız için ayrı bölümler bulunuyor. Yukarıda yazdığım belediye otobüsleri ise tam tersine çok kalabalık ve uzuun bir seferle merkeze varabiliyor.

Umarım belgrad gezi rehberi yazımızı beğenmişsinizdir. Aslında buraya kadar hepsini okuduysanız, kesinlikle beğenmiş olmanız lazım. Beğendiysen bir de yorum yapar mısın sevgili okur ? 🙂